Wczorajszy wieczór był trochę inny niż zwykle. Zamiast po prostu biegać, biegałem z mapą (tak znowu)! Po ostatnim rajdzie “Trudy”, postanowiłem iść za ciosem, zapisałem się na Poznaj Poznań Nocą, czyli cykl biegów na orientację organizowanych w różnych częściach Poznania. Wczoraj właśnie, na kampusie Morasko, odbył się jego I etap. Udałem się tam wraz z Adamem startującym tak jak ja na trasie “elita” oraz Piotrkiem próbującym swoich sił w OPEN (którego musiałem długo namawiać 🙂 ).

W porównaniu do mojego poprzedniego rajdu na orientację (25 km w terenie leśnym), tutaj było dużo więcej szybkiego biegania. Nie spodziewałem się, że uda mi się złapać taką zadyszkę 🙂 Z drugiej strony myślałem, że kompas bardziej się przyda. Nie spojrzałem na niego ani razu – nawigacja polegała na określaniu położenia względem budynków. Punkty były łatwiejsze do znalezienia (dokładniejsza mapa 1 : 4000), leżały blisko siebie. Ani razu podczas biegu nie spojrzałem jaki mam czas, byłem zbyt pochłonięty zadaniem. Po odbiciu ostatniego punktu żałowałem, że to już koniec, pobiegałbym jeszcze po krzakach 🙂 W bazie zawodów organizator zapewnił wodę i różnego rodzaju ciastka. Cała organizacja na 5 – dobrze wydane 15 zł.

Myślę, że Poznaj Poznań Nocą to dobra propozycja dla osób, które szukają w bieganiu czegoś nowego, lub chciały by spróbować swoich sił w orientacji sportowej, lecz nie są pewne czy podołają wyzwaniu. Dostępne są 4 kategorie: OPEN, początkujący, średniacy i elita. W OPEN możliwy jest start zespołowy, pozostałe kategorie to start indywidualny (zawodnicy startują w różnym czasie). Dystans w linii prostej między punktami wynosi od ok. 1 km w OPEN do 4 km w elicie. Każdy zatem znajdzie coś dla siebie. Obszar zawodów jest stosunkowo niewielki – nie ma strachu, że ktoś permanentnie zaginie. Także jeśli mieliście jakiekolwiek obawy przed startem, porzućcie je i zapisujcie się na kolejny etap – dobra zabawa gwarantowana 🙂

Aby mieć większą motywację zapisałem się na cały cykl biegów. Po pierwszym z nich mogę powiedzieć, że z niecierpliwością czekam na kolejne. Zarówno Piotrek, jak i Adam również deklarowali swój powrót na ścieżki Poznania nocą. Muszę jeszcze tylko namówić Asię do wzięcia udziału w następnym etapie 🙂 A może udało mi się namówić także Ciebie? Do zobaczenia na starcie!


Przydatne linki:

Wskazówki dla zaczynających z BnO

http://poznajpoznan.com/podstawy-bno